İngiltere Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merhabalar,

Bu yazıda daha önceki İngiltere vize başvuruları sırasında öğrenmiş olduğum bilgi ve belgeleri sizler ile paylaşacağım. Hemen yazımızın başında bahsedeyim, buradaki adımları bire bir uygulamanız vizenizin çıkacağı anlamına gelmemektedir.

İlk adım olarak gov.uk adresine girip online vize randevu formunu dolduruyoruz. Bu formdaki bilgileri doğru vermeniz son derece önemli. Formu doldururken soruların Türkçe gelmesini seçebiliyorsunuz ancak cevapların mutlaka ingilizce olarak verilmesi gerekmektedir. Burada verilen bilgiler ile iletilen belgeler arasında tutarsızlık bulunması halinde vizeniz doğrudan reddedilecektir. Buradaki formu doldurmanız biraz zaman alabilir. Formu doldurduktan sonra bir ödeme ekranına yönlendirileceksiniz. Ödemeyi de yaptıktan sonra aslında gov.uk adresindeki işleminiz tamamlanıyor. Ödemeyi tamamladıktan sonra doldurmuş olduğunuz formun PDF halini ve yine aynı sayfada üst kısımlarda bulunan checklist dosyasını indirmeyi unutmayın. Bu dosyaların da çıktısını alıp başvuru dosyanıza eklemeniz gerekecek.

Gov.uk adresindeki işimiz bittikten sonra bizi aracı firmanın sitesine yönlendiriyor. Burada işlemi yapmak istediğimiz şube ve gidebileceğimiz saati seçmemiz gerekiyor. Yalnız buradaki seçimleri yaparken dikkatli olmamız gerekiyor. Aracı firmanın bazı ek hizmetleri var. Bunları da seçtiğini taktirde işlem sırasında sizden ekstra ücret talep edilebilir. Yine aynı şekilde gün içerisindeki bazı saatlere ekstra ücret talep ediliyor. Zaten saat seçtiğiniz listede bu saatler farklı gösteriliyor. Buradaki seçim işlemini de yaptıktan sonra mail kutunuza rezervasyon bilginizle ilgili bir mail geliyor. Yine bu gelecek mailin de çıktısını almanız gerekiyor. Başvuru girişinde randevunuzu bu mail çıktısı ile kontrol ediyorlar.

Formumuzu doldurup randevumuzu aldıktan sonra aşağıdaki evrakları randevu tarihine kadar tamamlamamız gerekiyor. Standart bir çalışan için hazırlanması gereken evrak bilgisi aşağıdaki gibidir. Evraklara girmeden önce hemen belirteyim başvuru sırasında vesikalık fotoğrafa ihtiyaç bulunmamaktadır. Fotoğrafınız evrak teslimi sırasında görevliler tarafından çekilmektedir.

Nüfus Cuzdanı: Nüfus cuzdanınızın fotokopisi.

Pasaport: Bazı internet sitelerinde pasaportun seyahat sonrası 6 ay daha geçerli olması gerektiği yazmaktadır. Benim daha önce yaptığım başvurularda zaten pasaport süresi daha uzun olduğu için bu konu hakkında net bir bilgim bulunmuyor. Ancak yaptığım araştırmalarda aracı firmaların ve acentelerin en az 2 yıllık pasaport istediğini öğrendim. Buradan yola çıkarak başvuru yapacak kişinin pasaportunun en az 1+ yıl geçerli olmasında fayda var. Başvuru yapacağınız pasaport içerisinde 2 de boş sayfa olması gerekiyor. Yine eski pasaportların da başvuru sırasında bulundurulması gerekiyor.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-Devlet üzerinden hızlıca barkotlu doküman alabilirsiniz.

Otel veya Uçak Bileti Rezervasyonu: Booking üzerinden gideceğiniz tarihler için bir rezervasyon yapıp bu rezervasyonun çıktısını dosyanıza ekleyebilirsiniz. Uçak bileti için bir çok firma rezervasyon yapmıyor. Bilet kısmını pas geçebilirsiniz veya bazı hava yollarının sağladığı esnek bilet uygulamasını tercih edebilirsiniz.

İngilizce Şahsi Vize Talep Dilekçesi: Başvuru sırasında değerlendirme yapacak görevliye derdinizi bu evrakta anlatmanız gerekiyor. Adınız, seyahat tarihiniz, konaklama bilginizi vs. bu dokümanda (mevcut evraklarla tutarlı bir şekilde) yazmanız gerekmektedir. Evrak sizin tarafınızdan imzalanmış olmalı.

Başvuru sırasında istenen şahsi evraklar bu şekilde. Bu evraklar sonrasında çalıştığımız şirkete ait bir kaç belge ve bir kaç finansal evrak istenmektedir. Çalıştığınız kurum bu evraklardan bazılarını sağlayamayabilir. Örneğin bir sendika çalışanıysanız vergi levhası sunamayabilirsiniz. Standart şirket evraklarına gelecek olursak;

İngilizce Vize Talep Dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına, doğrudan konsolosluğa hitaben, başvuracak kişinin şirketteki pozisyonu ve seyahat tarihini içeren belgedir. Bu belgenin aslının sunulması gerekmektedir. Burada başvuru yaparken Haziran ayı gibi ortalama bir tarih değil de 18 – 28 Haziran gibi net bir tarih aralığı vermeniz gerekmektedir. Verilecek bu tarih aralığı ile online başvuru sırasında verilen tarih aralığının tutarlı olması gerekmektedir.

İngilizce Faaliyet Belgesi: Şirketinizdeki insan kaynakları departmanı ile iletişime geçerseniz size temin edebileceğiniz adresi göstereceklerdir. Örneğin istanbul için internet üzerinden İK tarafından verilecek bir firma kodu ile sipariş verebiliyorsunuz. Lokasyona göre 2 – 3 iş günü içerisinde elinize ulaşacaktır.

Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi: Şirketin insan kaynakları departmanı bu konuda sizi yönlendirecektir. Size dijital olarak iletildiği taktirde çıktısını almanız yeterli olacaktır.

Güncel Şirket İmza Sirküleri Fotokopisi: Şirketin insan kaynakları departmanı bu konuda sizi yönlendirecektir. Size dijital olarak iletildiği taktirde çıktısını almanız yeterli olacaktır.

Son Tarihli Vergi Levhası Fotokopisi: Şirketin insan kaynakları departmanı bu konuda sizi yönlendirecektir. Size dijital olarak iletildiği taktirde çıktısını almanız yeterli olacaktır.

Sanırım başvuru sürecinde en rahat bölüm şirket evrakları. İnsan kaynakları ile iletişime geçtiğiniz taktirde size toplu halde bir dosya içerisinde evrakları ileteceklerdir. Fotokopi olarak kabul edilen evrakların tamamı bir çok şirket içerisinde belirli bir paylaşımlı klasörde veya intranet gibi alanlarda dijital olarak paylaşılmıştır. İndirip çıktı almak yeterli olacaktır.

Başvuru öncesinde bir de gelirlerimiz ile ilgili bir kaç finansal evrak sunmamız gerekmektedir. Yine buradaki bir kaç evrağı da şirketinizin insan kaynakları departmanından alabilirsiniz.

SGK İşe Giriş Bildirgesi: İnsan kaynaklarından temin etmeniz gerekmektedir.

SGK Hizmet Dökümü: E-Devlet üzerinden sorgulatıp, barkodlu olarak çıktısını alabilirsiniz.

Maaş Bordrosu: İnsan kaynaklarından, son 3 aylık, imzalı ve kaşeli evrak olmalı.

Şahsi Banka Hesap Dökümü veya Banka Hesap Cüzdanı: Bu evrakı sadece hesabı açmış olduğunuz şubeden alabiliyorsunuz. Başvuru esnasında banka görevlisi; “Bizim şubede açılmamış bir hesap için evrak versem dahi çok ciddiye alınmayacaktır.” demişti. Burada dikkat edilmesi gereken hesap hareketi ve başvuru sırasında harcama olarak gösterilecek kalem. Eğer hiç kullanmadığınız bir hesaba bir anda yüklü miktarda para transferi yapıp başvuruda kullanacaksanız muhtemelen red cevabı alacaksınız. Hesaba aktarılacak paranın ufak parçalar halinde belirli bir süreye yayılması gerekmektedir. Yine başvuru konusunda hizmet veren aracı firmalar başvuru esnasında minimum 7.000 TL gibi bir tutar bulundurulmasını önermektedir. Hesabınızdaki para TL, USD, EURO veya GBP olabilir. Yine bu adımda birden fazla bankaya ait evrak da sunabilirsiniz.

Kira Gelirleri, Tapu, Araç Ruhsat Fotokopisi vs. : Eğer maaşınıza ekstra bir gelir veya taşınmaz bir mülkünüz varsa size ait olduğunu belgeleyen evrakın fotokopisini yine başvurunuza ekleyebilirsiniz. Burada eklenecek evrak da yine başvurunuzu desteklemek için bir çok firma tarafından istenmektedir. Bu maddeyi pas geçerek de başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Buraya kadar paylaşmış olduğum evraklar SSK’lı bir çalışanın başvuru sırasında toplaması gereken evraklardı. Eğer başvuru yapacak kişi emekli ise bazı evraklar değişiyor. Emeklilik üzerinden başvuru yapacak kişi aslında şirket evrakları bölümüne kadar aynı işlemi yapıyor. Şirket evraklarını pas geçip bu adım yerine emeklilik ile ilgili destekleyici bir kaç belge ekliyor. Bu belgeler emeklilik kartı fotokopisi veya e-devlet üzerinden alınacak emeklilik kaydı bilgisi de olabilir.

Yine emekli kişiler finansal evrakları belirtirken yukarıda bahsetmi olduğum SGK işe giriş bildirgesi, Hizmet Dökümü ve Maaş bordrosu adımını pas geçiyor. Bunların yerine emekli maaşının yattığı hesap dökümünü imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte alması gerekiyor. Eğer harcama olarak göstereceği para başka bir hesapta bulunuyorsa yine paranın bulunduğu hesaba dair de imzalı, kaşeli ve imza sirkülerinin bulunduğu bir döküm almalı. Bu alınacak dökümler minimum 6 aylık olmalıdır.

Bir çok yerde ekstra evraklar görebilirsiniz. Ben buradaki evrakları referans alarak yaklaşık 6 – 7 farklı başvuruda bulundum ve tamamından olumlu yanıt aldım. Yalnız yukarıda da belirttiğim gibi buradaki evrakları bire bir sunmanız vizenizin onaylanacağı anlamına gelmemektedir.

Bir de ek olarak artık evrakların yanında bir de fotokopisinin istendiği söylentisi dolaşıyor. Son başvurumda görevli ile görüşürken böyle bir ihtiyacın olmadığını söyledi. Zaten siz evrakları hazırlayıp gidince orada evraklar belirli kriterlere göre ayrılıyor ve hızlıca taranıyor. Sonrasında ise başvuru evraklarınız size geri veriliyor. Yani tekrar fotokopi de götürmeniz gerekmemektedir.

Yukarıdaki süreçler dışında bir kaç bilgi vereyim.

  • Eğer aile olarak gidecekseniz ve başvuru formunu herkes için tek tek doldurduysanız başvuru sırasında birlikte gideceğinizi belirtmeniz yeterli. İlk aile bireyinin randevu saatinden 15 dakika önce girişte bulunmanız gerekmektedir.
  • Fotokopi veya çıktı almayı unuttuğunuz taktirde hemen girişte yardımcı oluyorlar ancak dışarıya göre biraz daha tuzlu oluyor.
  • Parmak izi, fotoğraf vs. işini halledip işleminizi tamamladıktan sonra başvuru sürecini size gelen oturum açma detayı maili üzerinden takip edebiliyorsunuz. Tabiki burada işlem sonuçlanınca vizenin çıkıp çıkmadığını anlayamıyorsunuz.

Şu anda konuyla ilgili belirtebileceklerim bu kadar. Sistemli gidildiği taktirde evrakları toplamak gerçekten çok kolay. Yazıyı ön bilgi için kullanabilirsiniz ancak başvuru sorasındaki checklisti dikkatli doldurmakta fayda var. Böylece değişen bir evrak veya yeni eklenen bir evrak olduğu taktirde gözden kaçmayacaktır. Başvuracak herkese şimdiden bol şans! 🙂

Start the Discussion!

Your email address will not be published. Required fields are marked *