İngilizce Kelime Kartları – Android

Merhabalar,

Bu yazıda React-Native kullanarak yazmış olduğum ilk uygulamayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Hemen başlangıçta kısaca uygulamayı neden yazdığımı anlatayım 🙂 Malum yeni bir dil öğrenirken kelime bilgisi çok önemli. Bende ingilizce çalışırken google play store da çok fazla uygulama denedim fakat istediğim gibi bir uygulamaya denk gelmedim. Ya hep benzer kelimeleri getiriyor, ya çok fazla reklam çıkarıyorlar vs. (Tabi haklı olarak sonuçta kimse hayrına yapmıyor bu uygulamaları.) Buradan yola çıkarak hazır React-Native öğrenirken kendime böyle bir uygulama yapmaya karar verdim. Herhangi bir reklam yok. Otobüste, öğle arasında veya uyumadan önce 3 – 5 kelimeyi sağa – sola kaydırarak yeni kelimeler öğrenebilirsiniz.

Öncelikle uygulama şu anda sadece android cihazlar için beta olarak yayında. Uygulamaya buradan erişebilirsiniz. Uygulamayı kısaca anlatacak olursak;

Uygulamayı açınca sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor. Bu ekran üzerinde biliyorum dediğiniz kelimeleri sola, daha sonra tekrar karşıma gelsin dediğiniz kelimeleri sağa kaydırmanız yeterli. Yine sağa sola kaydırmak yerine hemen sayfa altında bulunan Kaydet ve Geç butonlarını da kullanabilirsiniz. Yine önünüze gelen kelimenin okunuşunu hemen kelimenin altında bulunan ikon ile tekrar dinleyebilirsiniz. (Tabi bunu yapabilmek için uygulamanın sağ üst köşesindeki ayarlardan sesin açık olması gerekiyor. Aksi taktirde ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz.)

Ekran Görüntüsü Resmi

Yukarıdaki ekranın sağ üst köşesine tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza geliyor. Buradan yukarıda da bahsetmiş olduğum uygulama sesini açıp kapatabilir, telafuz seçimi yapabilir veya kelimelerinizi güncelleyebilirsiniz. Uygulamada şu an yaklaşık 470 kelime bulunuyor. Belirli aralıklarla yeni kelimeler eklemeyi planlıyorum. Yine buraya gelecekte bir kaç yeni özellik daha eklenebilir.

Ekran Görüntüsü Resmi
Ayarlar

Ana sayfada hemen sayfa altında bulunan butonlardan ortadakine tıkladığımızda ise hafıza sayfası açılıyor. Hafıza sayfasında ezberlediğiniz kelimeleri görüntüleyebilir, silebilir, tekrar edebilir veya uygulamada bulunmayan ama sizin bildiğiniz kelimeleri sadece sizin cihazınızda görüntülenecek şekilde ekleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Resmi
Tekrar Sayfası

Son olarak sayfa altında bulunan üçüncü sekmede ise uygulama hakkında bazı bilgiler bulunuyor. Yine buraya da yeni bir kaç bilgi daha sonra eklenebilir.

Ekran Görüntüsü Resmi
Hakkında

Uygulamaya ait ekranlar aşağıdaki gibidir.

Yeni özellikler ekledikçe burada da detay bilgisi paylaşmaya çalışacağım. Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi beta uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak uygulama hiç bir kişisel verinize erişmemektedir.

Start the Discussion!

Your email address will not be published. Required fields are marked *